Chirurgia na zväčšenie pŕs: ako sa vykonáva, ktoré implantáty sa používajú

Zväčšenie pŕs je estetický zákrok, ktorý žene umožňuje dosiahnuť požadovanú veľkosť pŕs. Zvýšenie o jednu veľkosť môžete získať neprevádzkovo - cvičením, krémami, nosením korekčného spodného prádla atď. Ale tieto metódy nepomáhajú všetkým a nie každá dáma má dostatok trpezlivosti (výsledky ľudových metód sa objavia najskôr o šesť mesiacov neskôr). Pre rýchly účinok a pre výrazné zväčšenie žliaz budete musieť ísť pod nôž plastického chirurga.

označenie pre operáciu na zväčšenie prsníkov

Operácia na zväčšenie pŕs

Mamoplastika je názov operácie spojenej s oblasťou rekonštrukčnej a estetickej chirurgie. Zvýšenie poprsia sa vykonáva podľa indikácií:

 • Estetické - keď nie sú žiadne odchýlky v proporciách a tvare prsníka, ale žena zažíva psychologické nepohodlie zo svojho poprsia.
 • Lekárske - keď prsník chýba úplne alebo čiastočne (po operácii alebo úraze), má nesprávny tvar (napríklad existuje disproporcia).

Zväčšenie pŕs sa vykonáva inštaláciou implantátov alebo zavedením tukových buniek. Druhá metóda je nová (prvýkrát sa uskutočnila v roku 2004 v Tokiu) a používa sa iba na niekoľkých klinikách na svete. Prvý typ operácie je všadeprítomný - v každom väčšom meste sú desiatky inštitúcií ponúkajúcich artroplastiku prsníka. Procedúru je možné vykonať súčasným zdvihnutím prsníka, aby sa tvaroval prsník.

Taktika operácie je zostavená individuálne pre každého pacienta. Typ rezu (pod prsníkom alebo cez podpazušie), možnosť umiestnenia biomateriálu (pod sval, tkanivo žľazy, zmiešaný), ako aj tvar implantátu sú určené charakteristikami:

 • vývoj hlavných svalov pectoralis;
 • prítomnosť alebo neprítomnosť mastoptózy (získané zníženie mliečnych žliaz);
 • hrúbka a pružnosť kože a podkožného tkaniva;
 • prítomnosť deformácie hrudnej kosti a rebier.
odborná konzultácia pred zväčšením prsníkov

Ženy podstupujúce mamoplastiku by mali byť pripravené na dočasné zväčšenie pŕs. Po niekoľkých rokoch sa implantáty opotrebúvajú (stávajú sa menej elastickými), veľkosť mliečnych žliaz sa opäť zmenšuje a tvar sa stráca. Reoperácia sa vykonáva približne každých 7-10 rokov (presný dátum exspirácie závisí od materiálu).

Výber implantátov

Implantáty sa líšia typom výplne. Pri mamoplastike sa používajú tieto materiály:

Silikónová tekutina

Konzistenciou sa podobá na rastlinný olej. Umožňuje dosiahnuť výrazné zväčšenie (až o 4 veľkosti a viac), ale nedostatočne koriguje tvar, je potrebné ďalšie dotiahnutie. Hlavnou nevýhodou je, že obsah ľahko mení svoju polohu v poprsí, čo spôsobuje, že mliečne žľazy vyzerajú inak. Najprirodzenejšie vyzerajú silikónové prsia.

silikónové implantáty na zväčšenie poprsia

Súdržný gél

Tento materiál je tvrdší ako silikón a cíti sa ako želé. Prsníky s takýmto implantátom vyzerajú prirodzenejšie, existuje menšie riziko straty tvaru. Prípady rozbitia škrupiny a úniku obsahu sú vylúčené. Mínus - za krátku životnosť (bude sa musieť meniť každých 5-7 rokov) a relatívna závažnosť (z tohto dôvodu sa neodporúča zvyšovať o viac ako 2 veľkosti).

súdržné gélové implantáty na zväčšenie poprsia

Vysoko súdržný gél

Materiál konzistencie marmelády. Považuje sa za najbezpečnejšie pre prsné implantáty. Poskytuje prirodzený tvar pŕs. Mínus - pri vysokej „tvarovej pamäti" - pri dlhodobom vystavení mliečnej žľaze (napríklad pri neustálom zaspávaní so žalúdkom dole) sa vytvára pretrvávajúca deformácia, ktorú nie je možné napraviť.

Soľný vodný roztok

Naj zastaranejší a nespoľahlivý materiál. Riziko komplikácií je veľmi vysoké. Už 8 mesiacov po operácii soli kryštalizujú a môžu preraziť škrupinu implantátu. Soľný roztok sa naďalej používa v estetickej chirurgii kvôli jeho nízkym nákladom.

Ženám sa budú ponúkať okrúhle alebo kvapkovité implantáty. Líšia sa tvarom. Druhá odroda sa považuje za anatomicky správnu.

okrúhle implantáty v tvare kvapky na zväčšenie poprsia

Okrúhle implantáty sa odporúčajú na malú korekciu (na zväčšenie o 1 veľkosť), vhodnejšie na korekciu tvaru (napríklad po pôrode alebo po kŕmení). Ak sa použije na vytvorenie výrazného poprsia, potom bude vyzerať neprirodzene (mliečne žľazy príliš vyčnievajú).

Implantáty v tvare kvapky majú asymetrický tvar - horný okraj je tenší, smerom dole sa zahusťuje. Ich vzhľad je čo najbližšie k prirodzenému ženskému prsníku. Relatívnou nevýhodou je ich hustá textúra (nevyhnutná na udržanie tvaru), pretože z tohto dôvodu môžete pri hmataní hádať, že poprsie je umelé.

Príprava a výkon operácie

Mamoplastika sa robí iba pre absolútne zdravé ženy. Po dobu 5-10 dní musí pacient podstúpiť kompletné lekárske vyšetrenie, aby sa vylúčili kontraindikácie. Povinné sú:

 • laboratórne testy (krv na zrážanie, všeobecné a biochemické testy na infekcie a zápaly);
 • EKG;
 • fluorografia;
 • Ultrazvuk prsníkov;
 • vyšetrenie terapeutom, mammológom, gynekológom.

Operácia na zväčšenie prsníka sa zruší v prípade mastopatie a iných ochorení mliečnych žliaz, infekčných ochorení akejkoľvek genézy, akýchkoľvek neošetrených novotvarov, porúch zrážania krvi. Veková hranica je 18 rokov - mamoplastiku nie je možné vykonať skôr kvôli neúplnej tvorbe tela. Ďalšou kontraindikáciou je neúplná laktácia.

Okrem zdravotných kontrol príprava na zväčšenie poprsia zahrnuje neužívanie hormónov a liekov salicyláty (14 dní pred operáciou). 10 dní pred chirurgickým zákrokom nefajčite a nepite alkohol.

Operácia prebieha v celkovej anestézii. Počas mamoplastiky je celý povrch prsníka a miesto budúcej disekcie tkaniva ošetrené antiseptikom, aby sa zabránilo vniknutiu do rany a šíreniu infekcie. Trvanie procedúry je od 60 do 130 minút.

Náklady

Zväčšenie pŕs je možné vykonať iba za poplatok. Ceny sa určujú podľa nákladov na:

 • predbežné preskúmanie špecialistov a analýzy;
 • priama práca chirurgického tímu;
 • anestetikum;
 • endoprotézy (cena implantátov závisí od materiálu a veľkosti);
 • pobyt v nemocnici a pooperačná starostlivosť (musíte byť na klinike 1-3 dni).

Na cenu má vplyv aj kvalifikácia lekárov. Čím skúsenejší špecialisti vykonajú operáciu, tým vyššie sú náklady na šitie alebo zväčšenie pŕs bez sutúry.

Možné komplikácie

Pred operáciou je potrebné starostlivo zvážiť klady a zápory, pretože mamoplastika má značnú nevýhodu - predstavuje vysoké riziko negatívnych následkov zväčšenia poprsia. Ak bola operácia vykonaná u pacienta s kontraindikáciami, boli počas operácie alebo počas obdobia zotavenia porušené bezpečnostné pravidlá, môžu sa vyskytnúť komplikácie:

 • hematómy;
 • lymfhorea (akumulácia tkanivovej tekutiny v podkoží zašitej rany);
 • keloidné jazvy (v dôsledku toho sa vytvorí jazva vyčnievajúca nad kožu);
 • infekčná infekcia;
 • prasknutie alebo posunutie endoprotézy;
 • vláknité útvary.

Aj pri dodržaní pravidiel nie je vylúčené riziko takých následkov zväčšenia poprsia, ako je odmietnutie zavedeného implantátu telom. Jedinou cestou z tejto situácie je úplné odstránenie endoprotézy a dlhodobé odstránenie výsledných následkov.

Rehabilitácia

Akákoľvek chirurgická korekcia prsníka si vyžaduje dlhodobé zotavenie. Dôkladná rehabilitácia chráni pred komplikáciami. Prvý týždeň sa odporúča zostať na posteli (1-3 dni v nemocnici, zvyšok času - doma). Bolesť v prvých dňoch po mamoplastike je normálna z dôvodu napätia kože a pooperačného edému, ale postupne slabnú a miznú (do 10. dňa by mali príznaky definitívne ustúpiť).

Ihneď po operácii by žena mala užívať antibiotiká, aby sa zabránilo infekcii (kurz je od 5 do 10 dní, v závislosti od predpísaného lieku). Mesiac alebo mesiac a pol po mamoplastike musíte nosiť špeciálne kompresné prádlo, ktoré zafixuje správny tvar obnoveného prsníka a urýchli hojenie operačnej rany.

užívanie tabletiek po operácii na zväčšenie prsníkov

Dôležité odporúčanie sa týka fyzickej aktivity. Po dobu 2 - 3 mesiacov by ste nemali zdvíhať činky väčšie ako 3 kg, nemali by ste športovať (vrátane strečingu a behu). Môžete mať sex po 7-10 dňoch (podľa toho, ako sa cítite), ale prvých 8 týždňov používajte iba klasickú misionársku polohu - na chrbte.

Foto: pred a po

Podľa štatistík asi 65% žiadostí o mamoplastické služby súvisí so stratou tvaru pŕs po pôrode a dojčení. Okrem faceliftu si ženy objednávajú aj zväčšenie objemu (o 1–2 veľkosti).

pred a po chirurgickom zväčšení prsníkov

Bez lekárskych indikácií sa ženy častejšie obracajú na chirurgov, aby eliminovali taký nedostatok postavy ako príliš malé prsia (vrátane tých s nulovou veľkosťou). Aj bez fotografie pred a po operácii je zrejmé, že takéto ženy potrebujú mamoplastiku, aby sa zbavili pochybností o sebe. Prirodzené veľkosti poprsia 2 a 3 sú ošetrované najmenej často.

fotografie pred a po chirurgickom zväčšení prsníkov

Podľa štatistík bolo v roku 2017 na svete vykonaných viac ako 2, 5 milióna operácií na zväčšenie poprsia. Z nich iba v 11% prípadov boli nainštalované obrovské implantáty na zväčšenie poprsia až do veľkosti 5 (viac ako „šesť" objednávok iba 5%). Najbežnejšia je stredná veľkosť 3 (viac ako 71%).

prsníky pred a po operácii

Najbežnejšia metóda na zväčšenie poprsia je bez obsahu silikónov (pomocou héliových implantátov) cez podpazušie. Ak sa pred piatimi rokmi uprednostňovali okrúhle endoprotézy (asi 85%), v súčasnosti ženy uprednostňujú prirodzenosť a volia implantáty v tvare slzy.

Nechirurgické metódy augmentácie

Bez operácie nie je možné dosiahnuť výrazný rast žliaz. Môžete iba posilniť prsné svaly, správne držanie tela, pridať trochu tukového tkaniva, zlepšiť pružnosť pokožky - v najlepšom prípade to zvýši o 1 veľkosť, ale častejšie to jednoducho napraví tvar. Hlavnou metódou zväčšenia poprsia sú športové cvičenia plus krémy. Nosenie korekčného spodného prádla vám umožní dosiahnuť vizuálne utiahnutie: push-up podprsenky zdvihnú poprsie, vďaka čomu vyzerajú o jednu veľkosť väčšie.

Cvičenia

Pravidelné cvičenie posilní svaly - tonizujú a „zdvihnú" mliečne žľazy. Vďaka tomu je poprsie utiahnuté a dodáva trochu objemu. Hlavnou nevýhodou je, že tento proces je veľmi dlhý a namáhavý. Aby ste dosiahli výrazný účinok, budete potrebovať minimálne 6 - 10 mesiacov denných cvikov na hrudník (každé 20 - 40 minút).

cviky na zväčšenie veľkosti pŕs

Päť najjednoduchších cvikov, ktoré môžete doma robiť, je rotácia s vystretými rukami, zatváranie dlaní pred hrudníkom, ťahanie paží dozadu, zdvíhanie ľubovoľných predmetov pred sebou a za hlavou, zdvíhanie hrudníka z polohy na brušku. Pridajte k tomuto cvičeniu výkyvy činky.

Jedlo

Vedci preukázali, že zvýšená konzumácia strukovín a obilnín, rovnako ako akýchkoľvek potravín s vysokým obsahom bielkovín, prispieva k rastu mliečnych žliaz. Ale takáto strava bude užitočná iba pre dievčatá počas puberty. S formovanou postavou nebude možné vyvolať rast prsníkov pomocou výživy (pri diéte môžete znížiť iba množstvo tukového tkaniva, to znamená znížiť poprsie).

Ľudové metódy

Na internete je veľa informácií o netradičných metódach zväčšovania objemu pŕs. Pri domácich experimentoch buďte opatrní, pretože mnohé z nich sú nebezpečné. Napríklad veľa fór diskutuje o ľudovej metóde zväčšenia poprsia pomocou zubnej pasty. Údajne, ak sa zmieša s krémom a nanáša sa každý deň, potom v dôsledku podráždenia tkaniva za 1-2 mesiace narastú mliečne žľazy o veľkosť alebo dokonca viac. Toto je mýtus, nič iné ako spálenie nemožno získať.

Ešte nebezpečnejším tipom je vstreknutie fyziologického roztoku do hrudníka injekčnou striekačkou. Takéto injekcie dávajú mierne zvýšenie poprsia po dobu 1-2 dní. Náklady na dočasnú krásu však budú predstavovať vážne problémy, ako napríklad rýchly vývoj nádorov.

Zo všetkých na prvý pohľad smiešnych rád je najneškodnejšia nárast poprsia silou myšlienky. Samozrejme, že nedôjde k skutočnému zvýšeniu objemu z auto-tréningu. Ale autohypnóza robí ženu sebavedomejšou - dáma si narovná ramená, narovná chrbát, vďaka čomu sa jej prsia opticky zdajú väčšie.

Výsledky (foto)

Zo všetkých iných ako lekárskych spôsobov, ako zmeniť vzhľad poprsia, je šport najúčinnejší. Výsledok však bude viditeľný najskôr o šesť mesiacov neskôr (v súlade s pravidelným školením).

fotografie pred a po zväčšení prsníkov pomocou športu

Na druhom mieste je auto-tréning a korekcia držania tela. Ako môžete vidieť na fotografii, veľkosť hrudníka sa formálne nezmenila, ale vďaka rovnému chrbtu, vyrysovanému bruchu a narovnaným ramenám sa poprsie javí atraktívnejšie.

pred a po zväčšení prsníkov korekciou držania tela

Ak dievčaťu nestačí vytvarovať poprsie a vizuálny efekt stiahnutej pŕs, nemôže sa zaobísť bez operácie. Iba implantáty môžu pridať niekoľko veľkostí. Ale predtým, ako pôjdete na chirurgický stôl, je potrebné zvážiť klady a zápory - posúdiť, či požadovaná krása stojí za možné pooperačné komplikácie a či je žena pripravená meniť endoprotézy každých 5-7 rokov.