Zväčšenie pŕs

Zväčšenie pŕs pomocou implantátov

Operácia na zväčšenie pŕs sa pre ženu môže stať životne dôležitou z dôvodu mnohých faktorov: strata prsníka v dôsledku rakoviny, vrodené abnormality, prirodzené malé prsia, nedostatočný vývoj mliečnych žliaz, náhla strata hmotnosti alebo strata objemu prsníka po dojčení. Túžba po zväčšení poprsia nie je najčastejšie iba rozmarom spravodlivého sexu, ale tiež túžbou poraziť mnoho komplexov spojených s touto oblasťou tela. Moderná plastická chirurgia sa vyvíja každý deň a môže ženám ponúknuť veľa možností riešenia problému zväčšovania pŕs.


Chirurgické prístupové metódy na zväčšenie poprsia:

 • Axilárna metóda (axilárna)umožňuje vám zachovať celistvosť prsníka, ako aj citlivosť prsníkov. Pooperačná jazva sa nachádza na nenápadnom mieste. Nevýhodou tejto metódy je, že pre úspešné zväčšenie poprsia je potrebná vysoká profesionalita chirurga a dobré endoskopické vybavenie. Pri použití axilárnej metódy je mimoriadne ťažké správne umiestniť implantát.
 • Periareolárna metódazahŕňa rez pozdĺž dolnej hranice areoly bradavky, tesne medzi pigmentovanou a nenatretou pokožkou. Zväčšenie pŕs touto metódou je vhodné pre ženy, ktoré už majú deti, pretože existuje riziko porušenia mliekovodov. Periareolárna metóda je vhodná pre malé implantáty. Výhodou je, že chirurg môže vykonávať plastickú operáciu bradaviek súčasne, bez ďalších rezov.
 • Submamárna metódajedna z najbezpečnejších metód na zväčšenie poprsia. Chirurg urobí rez ženským hrudným záhybom, aby umiestnil implantát. Chirurgovi je tak poskytnutý pohodlný prístup k vytvoreniu lôžka implantátu. Preto ju umiestňuje najoptimálnejším spôsobom. Jazva po zväčšení prsníkov je neviditeľná, pretože ju skrýva prirodzený záhyb pŕs. Najlepšie na tom všetkom je, že táto metóda operácie zväčšenia prsníkov je vhodná pre ženy s výrazným záhybom hrudníka.
 • Pupočný prístupnie populárne, pretožeumožňuje inštalovať implantáty naplnené iba soľným roztokom, ktorý už stratil význam. Podstatou tejto metódy je, že implantáty sú umiestnené rezom nad pupkom. Chirurg vytvára špeciálne endoskopické tunely pod kožou od pupka po hrudník pre endoprotézy. Implantáty sa cez ne dodávajú do náprsného vrecka a až potom sa naplnia soľným roztokom. Výhodou tejto metódy je úplná absencia jaziev a jaziev v oblasti hrudníka.
 • Transabdominálny prístuppoužíva sa v kombinácii s plastickou operáciou brucha, aby sa nevykonali ďalšie rezy na tele pacienta. Za týmto účelom chirurg umiestni implantát rezom do prednej brušnej steny. Výhodou tejto metódy je absencia akýchkoľvek jaziev na hrudníku.

Laktácia po zväčšení prsníkov

Počas operácie na zväčšenie pŕs axilárnou alebo submamárnou metódou nie sú narušené mliečne kanály prsníka, takže ak je žena geneticky náchylná na dojčenie, nemusí sa báť o svoje budúce deti. Jediným obmedzením je, že plánovanie tehotenstva po zväčšení prsníkov by sa nemalo začať skôr ako 1 - 2 roky po zväčšení prsníkov implantátmi.

Indikácie pre zväčšenie poprsia

 • Ptóza prsníka po dojčení;
 • Ptóza prsníka v dôsledku prudkého zníženia hmotnosti;
 • Nedostatočne vyvinuté mliečne žľazy (hypoplázia prsníka);
 • Strata mliečnych žliaz v dôsledku rakoviny;
 • Túžba pacientky mať väčšie prsia.

Odrody implantátov na zväčšenie poprsia

Je obvyklé rozlišovať implantáty dvoch typov: anatomické a okrúhle. Všetky majú hrubú alebo hladkú škrupinu. Aký typ použiť sa vždy konzultuje s chirurgom. Odborníci rozdeľujú veľkosť implantátov na objem, ktorý sa meria v mililitroch. Implantáty sa vyberajú striktne individuálne pre každú pacientku, pričom sa sledujú jej fyziologické vlastnosti.

Príprava na zväčšenie poprsia

Aby sa žena mohla pripraviť na augmentačnú mamoplastiku, je potrebná osobná konzultácia so špecialistom, ktorý povie o vlastnostiach a jemnostiach chirurgického zákroku, ako aj o výsledku, ktorý sa plánuje dosiahnuť. Potom je pacient odoslaný na niekoľko testov: všeobecný test krvi a moču, krv na HIV, hepatitídu, syfilis, biochemický krvný test a štúdie: EKG, fluorografia, konzultácia s mammológom, gynekológom a anesteziológom. Výsledky testu umožňujú zistiť u ženy prítomnosť kontraindikácií na zväčšenie poprsia. Špecialista navyše informuje, že ako príprava na augmentačnú mamoplastiku stojí za to vzdať sa zlých návykov: alkoholu a cigariet za dva týždne. Deň pred plastickou operáciou nemôžete jesť ani piť.

Ako sa vykonáva operácia zväčšenia prsníkov?

V deň, keď bol naplánovaný chirurgický zákrok na zväčšenie prsníkov, musí pacientka prísť na kliniku, najlepšie vopred, aby mal čas pripraviť sa na operáciu. Bezprostredne pred zväčšením prsníkov chirurg urobí na tele ženy stopy v súlade s predtým zvoleným spôsobom vykonania operácie. Môžu to byť bodkované čiary na spodnej hranici dvorca bradavky, čiary v oblasti prsného záhybu atď. Po dokončení všetkých prípravných činností sa pacientovi podáva celková anestézia. Potom sa oblasť pŕs ošetrí dezinfekčným roztokom a začne sa augmentačná mamoplastika. Za týmto účelom chirurg urobí zárezy skalpelom podľa značiek, optimálnym spôsobom nainštaluje vopred pripravené implantáty, aby dosiahol najlepší vzhľad prsníka. Na konci augmentačnej mamoplastiky sa na rezy nanesú stehy a obväz, potom sa na ženu oblečie kompresný odev. Celková doba prevádzky nepresiahne dve hodiny, je to individuálne.

Ako by ste sa mali správať po zväčšení pŕs?

Ihneď po plastickom zväčšení prsníkov zostáva pacientka v nemocnici, pretožeoperácia sa vykonáva v celkovej anestézii. Potom bude žena musieť prísť každý druhý deň na obväzy, kým sa stehy neodstránia, asi 1-1, 5 týždňa. Počas prvého týždňa môže mať pacient pocit ťažkosti v hrudníku a bolesti, ale je to úplne bežné, pretožev tomto období pretrváva opuch mliečnych žliaz. Na uľahčenie pohody ženy chirurg predpisuje lieky na tlmenie bolesti. Nezabudnite, že je potrebné nosiť kompresné prádlo, zabráni sa rozvoju edému, implantáty sa udržia na mieste a uľahčí sa vám život v rehabilitačnom období, ktoré bude trvať asi mesiac a pol. V priebehu času edém ustúpi a potom bude možné vyhodnotiť skutočné výsledky zväčšenia poprsia. S kompresnou podprsenkou sa oplatí prestať až po povolení chirurga, potom ľahké a rýchle zotavenie po operácii na seba nenechá dlho čakať.

Prečo potrebujete kompresné odevy po augmentačnej mamoplastike?

Kompresné spodné prádlo je špeciálna podprsenka vyrobená z elastických vlákien s fixačnou páskou na vrchu. Po augmentačnej mamoplastike sa z nej nosí prírodná kapsula pre implantáty v ženskom prsníku. Vďaka tomuto spodnému prádlu sú prsné implantáty zafixované v správnej polohe a nepohybujú sa. Opuch po operácii sa nemôže vyvinúť, pretože podprsenka tlačí na hlavný sval prsného svalu. Nie je možné, aby všetky ženy nahradili kompresné prádlo bežným športovým topom; predtým by ste sa mali najskôr poradiť so svojím chirurgom.

Čoho by ste sa mali vzdať ihneď po operácii na zväčšenie prsníkov?

 • Fyzická aktivita ťažkej povahy;
 • Zdvíhanie ťažkých predmetov;
 • Športové aktivity;
 • SPA procedúry, kúpeľ, sauna;
 • Opaľovanie, plávanie na otvorenej vode;
 • Spite na svojej strane, otočte sa na svoju stranu.

Možné komplikácie po zväčšení prsníkov

 • Serómy, hematómy;
 • Posunutie implantátu, jeho výrazný obrys;
 • Kapsulárna kontraktúra;
 • Keloidné jazvy;
 • Strata citlivosti bradaviek a prsníkov.

Ako rozmazať stehy po operácii?

Pre úspešné vyliečenie stehov po zväčšení prsníkov postačí ich dôkladná starostlivosť, pričom nie je potrebné používať špecializované výrobky a masti.

Kontraindikácie pre operáciu zväčšenia prsníkov:

 • Diabetes mellitus a tuberkulóza;
 • Onkológia;
 • Prítomnosť chronických a infekčných chorôb v akútnom štádiu;
 • Zvýšený krvný tlak;
 • Zlá zrážanlivosť krvi;
 • Tendencia zjazvenia;
 • Kŕčové žily;
 • Obdobie laktácie;
 • Tehotenstvo;
 • Menštruácia;
 • HIV, hepatitída, syfilis;
 • Vek menej ako 18 rokov.

Otázka odpoveď

Ako skoro po operácii na zväčšenie prsníkov môžete začať sexovať?

Intímny život by ste nemali obnoviť skôr ako mesiac po plastickej operácii. Je to spôsobené tým, že počas pohlavného styku môže do prsníka prúdiť krv, ako aj ďalšou fyzickou aktivitou, počas ktorej sa prsník môže pohybovať. V žiadnom prípade by nemal byť stlačený.

Môžem sa po operácii opaľovať?

Postupom času by ste to nemali robiť, kým sa stehy nezahoja a nezbelejú. Aj keď ich slnko priamo neovplyvňuje, žena by nemala byť dlho vonku.

Môžem po zväčšení prsníkov cvičiť?

Je to možné, ale bude to trvať nejaký čas, kým sa telo zotaví. Aj po mesiaci a pol stojí za to cvičiť opatrne a vôbec by ste nemali zaťažovať prsné svaly.

Kedy sa môžem po zväčšení pŕs sprchovať?

O 7 dní neskôr. Ale znova, hlavnou vecou je robiť všetky pohyby opatrne, je lepšie sa navyše poradiť so svojím chirurgom.